Imokilly Division News

19 June, 2017


Imokilly Division News by PRO Shane Supple

The Launch of our Hurling Championship took place last Thur the 15th June,
and as is customary, it was held in the current title holders venue Sarsfields.
A large crowd turned out and we would like to express our thanks to the following,
East Cork Oil for their continued support and sponsorship, Con Ryan who spoke on 
the launch night, to Sarsfields GAA Club who as always provided us with fantastic 
faclilites and of course excellent tea, sandwhiches and cakes and to the ladies who
took care of everyone on the evening. We held our IHC Draw on the night and thanks to 
St Itas Secretary Avril Geary for her assistance in the draw. To all the clubs who
sent a representative on the evening thank you and to everyone who attended we say
thank you. Photos are enclosed of the Launch night


Due to the fact that the Munster finals will not be played in Pairc Ui Chaoimh
the Imokilly Board have extended the closing date for the Grand Club Draw 2017, 
of which the main prize is 2 premium seat tickets for the newly developed Pairc 
Ui Chaoimh for the 2017 and 2018 season. This great prize includes, 2 premium 
seats for all GAA mAtches played in the stadium in 2017 and 2018, entry into  
a lottery for two All Ireland tickets if Cork are involved in a senior Final in 
2017 and 2018 and it also included entry for two into all Cork County Championship 
matches anywhere in Cork County for 2017 and 2018. Tickets can be got from your local club.

We have a second prize of €150 and a third prize of €100. 
Tickets are only €10 each and can be bought from any club member in East Cork 
The draw for the tickets has been extended and will take place on Wed July 19th. 
This is an ideal way to support your club as proceeds from the sale of each ticket 
is divided between the Club and the Imokilly Divisional Board. Please check with 
your club secretary for these tickets.  

Well done to our Cork Hurlers over a great win on Sunday against Waterford, we had 
lots  of players from East Cork on the panel with Imokillys Captain and St Itas 
clubman Seamus  Harnedy doing well on the day we also had the following players on 
the Cork Team Sheet Colm Spillane Castlelyons, Bill Cooper Youghal,Conor Lehane, 
Killian Burke Luke O Farrell Midleton, Brian Lawton Castlemartyr,Daniel Kearney & 
Conor O' Sullivan Sarsfields & Robert O Flynn Erins Own Well done to them all and 
we will see them in action on SUnday July 9th against Clare in the Munster Final


--------------------------------------------------------
Results
IHC
Thu 15th IHC Sarsfields    2-19 VS    1-16 Watergrasshill
Wed 14th Fr. O'Neills 1-22 VS 2-10 Aghada

JFL Div 1
Thur 15th Ballinacurra    2-13 VS 3-12 Cloyne
Mon 12th Cloyne 2-15 VS 1-18 Youghal
Sun 11th Midleton 0-13 VS 0-13 St Itas
Sun 11th Carraig na bhFear 2-17 VS 0-19 Lisgoold

JHL Div 1 
Sat 17th Russell Rovers 1-17 VS 1-16 Carraig na bhFearr 
Sat 17th Fr. O'Neills 3-11 VS 2-14 Lisgoold 

JHL Div 2
Wed 7th Midleton VS Cobh Cobh 20.00
Sat 17th St Itas 2-11 VS Bride Rovers 1-18
Fri 16th Fr. O'Neills VS Dungourney 
Fri 16th Bride Rovers VS Watergrasshill

JHL Div 3
Fri 16th Fr. O'Neills 5-13 VS Killeagh 3-14 

Fixtures
JAHC    
Sat 24th Fr. O'Neills VS St Itas Killeagh 19.45    
Sat 24th Erins Own VS Cobh Carrigtwohill 16.00    
Sun 25th Russell Rovers VS Bride Rovers Dungourney 19.00
Sat 1st    Killeagh VS Carrigtwohill Midleton 19.30    
Sat 1st    St Catherines VS Lisgoold Castlelyons 19.15

JHL Div 2             
Mon 19th Midleton VS Cloyne Cloyne 20.00 Niall Barrett
Thu 22nd Ballinacurra VS Midleton Ballinacurra 20.00

JHL Div 3
Wed 21st Bride Rovers VS Killeagh Rathcormac 19.30 Niall O Neill

JBFC 
Sat 1st    Cobh VS Glanmire 15.30
--------------------------------------------------------
Intermediate Championship

Abernethy Cup
First Round    
A. Cloyne  3-14 vs Dungourney 2-10    
B. Fr. O'Neills    1-22 vs Aghada 2-10
C. Castlelyons 1-13 vs Castlemartyr 2-5
D. Sarsfields 2-19 vs Watergrasshill 1-16

Semi Final 
E. Fr. O'Neills vs Sarsfields                    
F. Castlelyons vs Cloyne
--------------------------------------------------------
Football Championship Fixtures & Results

Ml O'Connor Motor Factors sponsored Football Championship 
J A F C - Jim Ryan Cup
Semi Finals
R. Erins Own vs Castlelyons
S. Glenbower Rovers vs Lisgoold
--------------------------------------------------------
J B F C - Michael Boig Coleman Cup

3rd Round 
G Glanmire vs Cobh Sat 1st July 3-30pm

Semi Final
H Russell Rovers vs Bride Rovers
I Glanmire/Cobh vs Glenville 
County 1st Round 2nd Sept
--------------------------------------------------------
J C F C 
Micháel (Bob) Ó Suilleabháin Cup
Final
E Carraig na bhFear vs Glenville 
--------------------------------------------------------
U21 A Football Championship - Clonmult Memorial Cup
County First Round
Aghada vs Kilmurry  
--------------------------------------------------------
U21 B Football Championship - Jack Murphy Cu
County 1st Round
Glenville vs Seandun
--------------------------------------------------------
U21 C Football Championship 
County 1st Round
Carrig na bhFearr vs TBC 
--------------------------------------------------------
Hurling Championship J A H C Jamesey Kelleher Cup
A Erins Own vs Cobh Sat 24th Carrigtwohill  16.00            
First Round 
B Winner A vs Carraig na bhFear    Watergrasshill                
C Fr. O'Neills vs St Itas Sat 24th Killeagh 19.45                    
D St Catherines vs Lisgoold Sat 1st Castlelyone 19.15                    
E Killeagh vs Carrigtwohill Sat 1st Midleton 19.30                
F Russell Rovers vs Bride Rovers Sun 25th Dungourney 19.00
--------------------------------------------------------
J B H C  Eamonn Fleming Cup
Preliminary Round
A. Youghal vs Castlelyons                
First Round To be played on or before 14th July
B. Winner A vs Ballinacurra                    
C. Erins Own vs St Catherines                    
D. Carraig na bhFear vs Cloyne                    
E. Dungourney vs Killeagh                    
F. Sarsfields vs Midleton                    
G. Aghada vs Watergrasshill
--------------------------------------------------------
J C H C - Michael Foley Cup
First Round
A. Lisgoold vs Bride Rovers                    
B. Fr. O'Neills    vs Cobh                    
C. Sarsfields vs Midleton                    
D. Killeagh vs Russell Rovers     
--------------------------------------------------------
Dates for the Month ahead

Wed 21st JHLDiv 3 Bride Rovers VS Killeagh Rathcormac 19.30 Niall O Neill
Thu 22nd JHLDiv 2 Ballinacurra VS Midleton Ballinacurra 20.00
Sat 24th JAHC Fr. O'Neills VS St Itas Killeagh 19.45 
Sat 24th JAHC Erins Own    VS Cobh    Carrigtwohill 16.00
Sun 25th JAHC Russell Rovers VS    Bride Rovers Dungourney    19.00
Wed 28th JFL Div2 Midleton VS Cobh Cobh 20.00
Sat 1st    Killeagh VS Carrigtwohill Midleton 19.30    
Sat 1st    St Catherines VS Lisgoold Castlelyons 19.15
July
Sat 1st    JAHC Killeagh VS Carrigtwohill Midleton 19.30
Sat 1st    JAHC St Catherines VS Lisgoold Castlelyons 19.15
Sat 1st    JBFC    Cobh VS Glanmire 15.30    
Fri 7th    JFL Div3 Fr. O'Neills VS Castlemartyr Aghavine 20.00
---------------------------------------------------------