Senior Hurling 08

 

Club Draw

Divisional Draw

Munster Club Ch/ship - Final 
 De La Salle (Waterford) 1-9 Adare (Limerick) 0-10 
2/11 - Sars 0-26 Clonlara (Clare) 0-10
Munster Club Ch/ship - Semi-Final
  • 16/11 - De La Salle (Waterford) 0-18 Sars 0-16
Munster Club Ch/ship - Quarter-Final
  • 2/11 - Sars 0-26 Clonlara (Clare) 0-10
Final
  • 28/9 - Sarsfields 2-14 Bride Rovers 2-13
Semi-Finals
  • 6/9 - Bride Rovers 1-11 Erins Own 1-09
  • 14/9 - Sarsfields 2-14 Glen Rovers 0-17
Quarter-Finals
  • (1) - 24/8 - Erins Own 2-12 U.C.C. 0-14
  • (2) - 23/8 - Bride Rovers 0-15 Avondhu 1-07
  • (3) - 6/9 - Sarsfields 1-16 Newtownshandrum 1-12
  • (4) - 17/8 - Glen Rovers 3-11 Blackrock 0-15
Third Round
  • (A) - 20/6 - Erins Own 2-15 Killeagh 1-16
  • (B) - 24/6 - U.C.C. 0-13 Imokilly 0-13
  • Replay - 30/6 - U.C.C. 2-24 Imokilly 1-20 (aet)
  • (C) - 22/6 - Bride Rovers 1-11 Midleton 1-10
  • (D) - 17/6 - Avondhu 2-12 C.I.T. 0-17 (aet)
  • (E) - 21/6 - Newtownshandrum 1-16 Castlelyons 2-12
  • (F) - 20/6 - Sarsfields 1-16 Cloyne 2-09
  • (G) - 14/6 - St.Finbarrs 0-14 Blackrock 0-14
  • Replay - 22/6 - Blackrock 1-14 St.Finbarrs 2-04
  • (H) - 14/6 - Glen Rovers 1-13 Na Piarsaigh 0-11
Second Round - Losers Round
  • 23/5 - Cloyne 0-17 Carrigtwohill 0-14
  • 25/5 - Bride Rovers 3-07 Ballinhassig 1-13
  • Replay - 14/6 - Bride Rovers 0-10 Ballinhassig 0-09
  • 24/5 - Castlelyons 3-10 St.Catherines 0-15
  • 24/5 - Blackrock 3-09 Bishopstown 1-10
First Round
  • (A) - 11/5 - Erins Own 1-16 Blackrock 0-07
  • (B) - 4/5 - Newtownshandrum 0-17 Bishopstown 1-10
  • (C) - 18/5 - St.Finbarrs 0-11 Bride Rovers 0-09
  • (D) - 10/5 - Cloyne 1-13 Glen Rovers 1-13
  • Replay - 17/5 - Glen Rovers 1-17 Cloyne 2-10
  • (E) - 10/5 - Na Piarsaigh 1-21 Carrigtwohill 1-12
  • (F) - 11/5 - Midleton 0-15 St.Catherines 1-10
  • (G) - 3/5 - Sarsfields 2-09 Ballinhassig 2-08
  • (H) - 3/5 - Killeagh 1-11 Castlelyons 1-11
  • Replay - 9/5 - Killeagh 1-15 Castlelyons 0-12
Second Round
  • 24/5 - C.I.T. 0-25 Carrigdhoun 1-11
First Round
  • (A) - 11/5 - C.I.T. 0-16 Seandun 2-10
  • Replay - 18/5 - C.I.T. 1-24 Seandun 4-04
  • (B) - 11/5 - Imokilly 0-26 Duhallow 2-12
  • (C) - 11/5 - U.C.C. 3-22 Carbery 1-09
  • (D) - 10/6 - Avondhu 1-25 Muskerry 2-18 (aet)
  • Carrigdhoun a bye.
  • Relegation Play-Offs
Final
  • 16/8 - Carrigtwohill 1-12 St.Catherines 1-10
    • (St.Catherines are relegated to Premier Intermediate for 2009)
Semi-Finals
  • 13/6 - Bishopstown 0-15 St.Catherines 0-08
  • 28/6 - Ballinhassig 1-15 Carrigtwohill 1-11